Budynek Urzędu Ochrony Zabytków w Ełku


Kościoły, katedry, pałace. To najczęstsze cele naszych wycieczek krajoznawczych. Uznajemy je bardzo często za jedyne warte uwagi obiekty, a to duży błąd. Na naszych mapach znajduje się wiele innych architektonicznych perełek, których nie można przypisać do wcześniej wymienionych grup. Nie są one jednak tak popularne, ponieważ swym rozmiarem nie dorównują średniowiecznym katedrą czy pięknym pałacom, której stawiali najbogatsi mieszkańcy naszego świata. Aby uzmysłowić Wam, ile tracicie, postanowiliśmy wziąć na tapetę budowlę świecką, którą przypisuje się do grupy domostwa mieszczańskich. Warto wiedzieć, że również i ta grupa społeczna miała się czym pochwalić. W XIX czy XX wieku powstało wiele budowli, które można uznać teraz za ikoniczne. Oczywiście, można ciągnąć ten tekst za pomocą ogólników, ale lepszym pomysłem będzie zaprezentowanie tych miejsc.

Jednym z nich jest bez wątpienia Budynek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Znajduje się on w Ełku, czyli dość sporym mieście, którego sama lokalizacja powinna nas skłonić do jego odwiedzenia (zapraszamy także na Półwysep Helski). Znajduje się ono bowiem na pojezierzu warmińsko-mazurskim. Ze wszystkich stron okrążone jest one pięknymi lasami, których wiek liczy się już w setkach lat. Na szczęście nie zostały one doszczętnie zniszczone w czasie wojen światowych. A jak pamiętamy z lekcji historii, na tych terenach stacjonowało wiele oddziałów niemieckich, ponieważ tereny te niegdyś należały do Prus, a jeszcze wcześniej do Zakonu Krzyżackiego, z którym prowadziliśmy wojny przez długie lata. Budynek, o którym wspominaliśmy, znajduje się na głównej ulicy miasta, która przyjęła imię jednego z największych polski poetów, czyli Adama Mickiewicza. Nie ma chyba osoby, która nigdy się z twórczością tego wielkiego patrioty nie spotkała. Co ważne, budowla składa się z dwóch części, mieszkalnej i tej, w której mogły znajdować się sklepy.

Nie możemy zapomnieć o noclegach. Cały wachlarz miejsc do spania, możemy znaleźć, przejrzeć i zarezerwować internetowo w meteorze. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pokoju w samym Ełku, który może poszczycić się naprawdę imponującą bazą noclegową, która jest w stanie przyjąć kilka tysięcy turystów.

2 thoughts on “Budynek Urzędu Ochrony Zabytków w Ełku

  1. Ja byłam w Ełku tylko przejazdem jak jechaliśmy z mężem na nocleg do Giżycka, ale wydawało się fajne miasto. Zamierzamy zwiedzić w drodze powrotnej Ełk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *