Niezwykłe Rabczańskie widoki


Wielu turystów wyruszając w góry szuka nie tylko ciszy i spokoju, ale również zapierających dech w piersiach widoków. Dlatego też Rabka-Zdrój cieszy się wielką popularnością. Aby wyjaśnić to zjawisko trzeba przytoczyć kilka faktów. Po pierwsze, Rabka leży w kotlinie – prawie ze wszystkich stron otaczają ją pasma górskie: Beskid Wyspowy, Gorce oraz nieco bardziej odległe Pasmo Babiogórskie w Beskidzie Żywieckim. Już w samym mieście widoki są doskonałe. Gołym okiem widać trzy szczyty: Luboń Wielki, Maciejową oraz Babią Górę.

Jednak ukształtowanie terenu wokół miasta sprawia, że niewielkim wysiłkiem można uzyskać znacznie szerszy widok na piękne pasma górskie. Wiele pensjonatów i hoteli w Rabce jest usytuowanych na górskich zboczach na przykład nieopodal górek Bania oraz Grzebień, a nawet przy szlaku na Maciejową. To niewielkie wyniesienie ponad poziom typowo miejskiej zabudowy pozwala zaobserwować Tatry prosto ze swoich okien. Ci, którzy są bardziej wymagający w kwestii widoków mają kilka prostych rozwiązań. Pokonując kilkunastominutową trasę można wejść na szczyt Grzebienia, gdzie widok zapiera dech w piersiach. Doskonale widać Tatry, Gorce oraz Beskid Żywiecki. Jednak to nie wszystko co Rabka oferuje w tym zakresie.

Właśnie z myślą o takich turystach powstała wieża widokowa na szczycie Polczakówki. To niewielkie wzniesienie znane było do niedawna z wyciągu narciarskiego, a obecnie również z mierzącej dwadzieścia pięć metrów wieży. Z jej szczytu doskonale widać wszystkie otaczające Rabkę pasma górskie. Jest to miejsce wyjątkowe i nie znam innego miejsca, które z każdej strony rozpościera widok na piękno gór. Z jednej strony wieża jest atrakcją turystyczną, która przyciąga ludzi do Rabki, ale z drugiej jest ona położona na uboczu, poza głównymi szlakami. Wieża ma swój urok w postaci pięknych widoków, a także leśnej ciszy i spokoju. Czy właśnie nie tego nam w dzisiejszych czasach najbardziej potrzeba? Ciszy i kojącej zieleni? Można tylko zapytać czy było to specjalne rozwiązanie czy tylko przypadek. jednak rezultat jest zaskakująco pozytywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *