Zielonogórskie atrakcje dla dużych i małych


Zielona Góra to siedziba administracji województwa lubuskiego oraz miejsce, gdzie odbywa się jedyne w Polsce święto winobrania. Oferuje także wiele turystycznych atrakcji, nie tyko zabytków do oglądania.
Oprócz ciekawych kościołów i starówki w Zielonej Górze znajdziemy muzea, interesujące i niezwykłe. Ekspozycja Muzeum Ziemi Lubuskiej podzielona została na kilka działów. Oprócz sztuki oraz zapisu historii miasta zobaczyć można tam Muzeum Wina – jedyne takie miejsce w Polsce – oraz Muzeum Dawnych Tortur, pozwalające poczuć grozę, jaka towarzyszyła procesom o czary. Ta wystawa wzbogacona została o efekty dźwiękowe w tle, aby robiła jeszcze większe wrażenie na zwiedzających.

W samej Zielonej Górze znajdziemy także Muzeum Polskiej Wełny, z maszynami włókienniczymi czy Muzeum Ilustracji Książkowej, które pokazuje, jak ilustrowanie i w ogóle powstawanie książek zmieniało się na przestrzeni stuleci. W oddalonej o kilkanaście kilometrów Ochli znajduje się Muzeum Etnograficzne, prezentujące wygląd wsi i zwyczaje różnych regionów zachodniej Polski. Odbywają się tutaj imprezy tematyczne, odtwarzające dawne obrządki. Wielką atrakcją jest również Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Kilka tysięcy eksponatów, od pojazdów i ciężkiego uzbrojenia po mundury i odznaczenia sprawia, że to jedna z najciekawszych tego rodzaju placówek w Polsce. Zobaczyć można m.in. odtworzenie typowych dla różnych armii fortyfikacji oraz imponującą kolekcję lotniczą.

Z atrakcji współczesnych, na przyjezdnych i nie tylko, czekają zielonogórskie escape roomy, dobrze oceniane przez miłośników takich atrakcji, jak też aquapark z najdłuższą w Polsce wodną zjeżdżalnią. Najmłodszym turystom spodoba się zapewne mini-zoo w ogrodzie botanicznym, ciuchcia i sale zabaw.

Dla wielu osób powodem przyjazdu jest wrześniowe Winobranie – kilka dni pochodów, targów, pokazów, koncertów i najróżniejszych atrakcji. To wtedy baza noclegowa zapełnia się nieraz do ostatniego miejsca, a przyjezdnych jest wielokrotnie więcej niż zwykle. Skoro o winie mowa, to warto odwiedzić także Palmiarnię – usytuowaną w otoczeniu zrekonstruowanej dawnej winnicy, z tarasem widokowym i restauracją w środku.

W mieście odbywają się w ciągu roku także imprezy teatralne, filmowe czy kabaretowe – bo kabarety, obok winnic i drużyny żużlowej, stanowią największą dumę Zielonej Góry. Przyjeżdżając tu całą rodziną, warto podczas spaceru wybrać się na poszukiwanie Bachusików. Małe figurki są wizytówką miasta i wskazują ważne punkty, a w informacji turystycznej pobrać można mapę z ich opisami.

Poza atrakcjami, licznymi restauracjami, kawiarniami i miejscami oferującymi noclegi, Zielona Góra ma także nowoczesne centrum sportowo-rekreacyjne oraz różnorodne obiekty, od stadnin koni i kortów, po tereny dla quadów i paintballa, czy lotnisko aeroklubu. Różnorodnych zajęć dla każdego z pewnością wystarczy na przynajmniej kilka dni pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *