Coraz więcej akwarystów skupia się nie tylko na hodowli ryb, ale także na wyglądzie akwarium. Z tego powodu rośnie też popularność aquascapingu, czyli w skrócie sztuką aranżacji akwarium. Mistrzowie tego fachu potrafią stworzyć zapierające dech piersiach podwodne ogrody, które często zasługują na miano dzieła sztuki. Brzmi interesująco? Dowiedz się więcej o aquascapingu!
Na czym polega aquascaping?
Aquascaping jest formą sztuki, w której celem jest stworzenie aranżacji akwarium będącej podwodnym ogrodem bądź krajobrazem. Wykorzystuje się w nim przede wszystkim żywe rośliny i naturalne dekoracje np. kamienie i korzenie. Dopuszcza się oczywiście sięgnięcie po sztuczne rośliny ozdoby, jednak jest to znacznie łatwiejsze rozwiązanie niż w przypadku naturalnych elementów wymagających określonych warunków i regularnej pielęgnacji.
Prawdziwy fan aquascapingu potrafi spędzić wiele godzin na poszukiwaniu odpowiednich roślin i dekoracji, które niekiedy są sprowadzane z odległych zakątków świata. Celem przeważnie jest jak najwierniejsze odwzorowanie konkretnego krajobrazu np. fragmentu lasu tropikalnego bądź gór wulkanicznych. Można nawet wziąć udział w mistrzostwach Polski, Europy czy też świata w aquascapingu.
Narzędzia do aquascapingu
Osoba poważnie podchodząca do aquascapingu powinna koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dobór narzędzi i akcesoriów to oczywiście bardzo indywidualna sprawa, ponieważ poszczególne rodzaje aranżacji mogą wymagać innych produktów. Z całą pewnością warto mieć jednak w ekwipunku np. pęsety do aquascapingu, które ułatwiają sadzenie roślin i to często nawet bez zanurzania dłoni w wodzie.
Przydać mogą się również różnego rodzaju nożyczki, dzięki którym możliwe jest precyzyjne przycinanie roślin. Zdecydowanie warto zainwestować w profesjonalne narzędzia do aquascapingu z oferty sklepu online Aquelzoo. Taki sprzęt przede wszystkim nie powinien ulec zniszczeniu pomimo długotrwałego kontaktu z wodą. Ponadto w domu fana tworzenia podwodnych aranżacji nie może zabraknąć specjalnego kleju do mocowania mchu i roślin np. do skał bądź korzeni.
Style w aquascapingu
W świecie aquascapingu można spotkać się z wieloma nurtami dotyczącymi m.in. technik aranżacyjnych. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza styl japoński, znany także jako naturalny. Stworzył go japoński fotograf, Takashi Amano, który jest prawdziwym guru aquascaperów. Głównym założeniem tego nurtu jest jak najwierniejsze odwzorowanie pod wodą prawdziwego krajobrazu.
Istnieje też wiele podkategorii stylu japońskiego. I tak np. w Iwagumi główną rolę odgrywają skały, a Ryuboku skupia się na drewnie i korzeniach. Ponadto ważnym nurtem jest styl holenderski, w którym główną rolę odgrywają rośliny. Niektórzy aquascaperzy jako osobny kierunek wyróżniają też akwarium w stylu dżungli, słonowodne akwarium rafowe czy też akwarium biotopowe, w którym celem jest odtworzenie naturalnych warunków życia ryb.