Praca ta polega na opiekowaniu się małymi dziećmi, większość opiekunek sprawuje opiekę nad niemowlętami i dziećmi w wieku od 2 do 4 lat. Ich głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo dziecka, a także o jego wszelkie potrzeby, które należy zaspokoić pod nieobecność rodziców. Podczas swojej pracy opiekunka odpowiada za pielęgnację dziecka, jego higienę, mycie, przewijanie, przebieranie, czesanie, karmienie, podawanie leków, a także dbanie o rozwój fizyczny oraz psychiczny malucha.
Osoba pracująca w zawodzie opiekunki musi zagospodarować wolny czas małemu dziecku, chodzi tu o liczne gry, zabawy zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby te zajęcia rozwijały zdolności psychomotoryczne dziecka i wpływały pozytywnie na jego rozwój.
Opiekunka dziecięca ma możliwość pracy w charakterze niani, którą rodzice wynajmują pod swoją nieobecność do opieki nad dziećmi. Pracę znajdzie również w żłobkach, domach opieki, szpitalach, hospicjach, a także ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi.
Godziny pracy opiekunki zależne są od miejsca zatrudnienia. Jeśli jest to placówka, w której dzieci mogą przebywać wyłącznie w określonych godzinach, jej praca również odbywa się w stałych godzinach, z kolei w przypadku, gdy są to placówki takie jak szpital, czy hospicjum, opiekunka zatrudniona jest w systemie zmianowym, także w dni wolne. W momencie, gdy opiekunka zatrudniana jest przez rodziców, czas pracy jest nienormowany i zależny od nieobecności opiekunów dziecka.
Do zadań opiekunki należą:
- diagnozowanie i ocenianie poziomu rozwoju psychomotorycznego małego dziecka w zakresie wszystkich sfer rozwojowych,
- organizowanie najkorzystniejszych warunków wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka,
- planowanie i organizowanie wszystkich typów zabaw,
- planowanie i wykonywanie czynności pielęgnacyjnych u dzieci,
- kształtowanie u dzieci pozytywnych przyzwyczajeń i nawyków oraz rozwijanie osobowości dziecka,
- zapobieganie chorobom zakaźnym i udzielanie pierwszej pomocy,
- wykonywanie innych zadań, związanych z podanymi wyżej.
Ile zarabia opiekunka dziecięca w Polsce?
Opiekunka dziecięca pracująca w państwowych instytucjach zarabia średnio 1500 złotych brutto, na nieco wyższą pensję mogą liczyć pracownice prywatnych ośrodków opiekuńczych. W momencie, gdy opiekunka wynajmowana jest przez rodziców dziecka, liczy się stawka godzinowa, która średnio wynosi 10 złotych za godzinę, choć jest to zależne od rejonu kraju.
Jak zostać opiekunką dziecięcą?
Opiekunka przebywa cały czas z dziećmi, nie może więc być to osoba, która słabo nawiązuje z nimi kontakt lub po prostu nie lubi dzieci. Musi być ona przede wszystkim odpowiedzialna, spokojna, opanowana, łagodna, ale jednocześnie zdecydowana, cierpliwa, a także posiadać umiejętność zapanowania nad dziećmi.
Dobrze, jeśli szybko nawiązuje kontakty z dziećmi i jest przez nie lubiana, dzięki temu łatwo jej zorganizować wolny czas maluchowi, który przez cały czas się bawi i zapomina, czym jest nuda. Opiekunka powinna być także kreatywna, aby móc organizować liczne gry i zabawy, które nie znudzą się dziecku, a wręcz przeciwnie – same będą nas zachęcać, byśmy do nich powrócili. Niezbędna jest również podzielność uwagi – każdy rodzic wie, ile uwagi wymaga jedno dziecko, a co dopiero kilka. Wystarczy na moment odwrócić uwagę od dziecka, a może dojść do nieszczęścia.
Ważne jest również to, aby dziecko zaufało swojej opiekunce, trzeba mu więc poświęcać dużo czasu, okazywać zrozumienie i zachęcać do ciągłego kontaktu. Do jej zadań należy jak najlepsze poznanie dziecka, zrozumienie jego potrzeb oraz oczekiwań, a także wspólne rozwiązywanie problemów i wątpliwości.
Pamiętajmy, że do każdego dziecka należy podchodzić w sposób indywidualny – traktując każde dziecko w taki sam sposób, nie osiągniemy z nim odpowiedniego porozumienia, a do relacji wkradną się negatywne emocje i brak zrozumienia. Opiekunka powinna mieć dobry refleks, być spostrzegawcza, a także szybko reagować w sytuacjach zagrożenia.
Niekiedy zdarza się, że musimy opiekować się kilkoma dziećmi naraz, wtedy musimy pracować w szybkim tempie, umieć wykonywać kilka czynności jednocześnie, a także mieć sporą podzielność uwagi. Wymagana jest również sprawność fizyczna i dobra kondycja zdrowotna – przy dziecku czeka nas sporo ruchu, a także wyjścia na spacer i aktywne zabawy.
Jeśli chcemy wzbudzić zaufanie u dziecka, nasz wygląd nie może być kontrowersyjny, co także mogłoby nie spodobać się kierownikom placówek lub rodzicom. Należy mieć również dobry wzrok oraz słuch, opiekunka nie może posiadać wad wymowy ani być nosicielką chorób zakaźnych.
Osoby, które chcą zostać opiekunką dziecięcą, pracującą w placówkach, powinny:
- Ukończyć specjalną szkołę na kierunku opiekunka dziecięca, taka nauka trwa z reguły 2 lata, podczas zajęć kandydaci dowiadują się, w jaki sposób właściwie opiekować się nad dzieckiem, pielęgnować je, wychowywać, jaka jest anatomia oraz fizjologia dziecka. Ponadto zdobywają wiedzę związaną z pedagogiką i psychologią, uczą się stymulowania rozwoju dziecka, a także dowiadują się, w jaki sposób udzielić dziecku pierwszej pomocy podczas zajęć praktycznych.
- Odbyć praktyki, niezbędne do ukończenia szkoły, odbywają się one zazwyczaj w żłobkach, domach małego dziecka, a także szpitalach.
- Zdać końcowy egzamin zawodowy, który umożliwi nam uzyskanie uprawnień do pracy jako opiekunka dziecięca.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku opiekunek, które są wynajmowane przez rodziców – w takiej sytuacji wszystko zależy indywidualnie od sytuacji i wymagań, stawianych przez rodziców. Nie w każdym przypadku liczą się na przykład kwalifikacje zawodowe, bardziej stawia się na staż pracy i zdobyte przez lata doświadczenie. Są również rodzice, dla których najważniejsze są kwalifikacje, ukończone szkoły, a także kursy dodatkowe, wszelkie informacje sa jednak zawarte w ogłoszeniach o pracę.
Opiekunka dziecięca – własna firma
Zawód opiekunki dziecięcej staje się coraz to popularniejszy, jest to spowodowane zbyt małą ilością miejsc w żłobkach oraz przedszkolach. Coraz więcej opiekunek decyduje się zatem na otworzenie własnej placówki. Koszty prowadzenia takiej firmy zależne są od miejsca pracy – jeśli dana osoba pracuje w domach klienta, jedyne opłaty, jakie ponosi, są z tytułu opłat administracyjnych oraz kosztów dojazdu. Jeśli jednak świadczymy usługi we własnym domu lub wynajmujemy lokal, musimy zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do opieki.
Aby otworzyć firmę, opiekunka musi posiadać odpowiednie wykształcenie, a także założyć działalność gospodarczą. Musimy też liczyć się ze sporą konkurencją, która stale pojawia się na rynku i nie zawsze jest uczciwa. Dlatego oferując swoje usługi, warto wyeksponować swoje mocne strony i zalety, takie jak doświadczenie zawodowe, odpowiednie wykształcenie, ukończone kursy i szkolenia.
Otwierając własną firmę, opiekunka dziecięca ma szansę na spory zarobek. Cennik usług zależny jest jednak od jej umiejętności, doświadczenia, wykształcenia, a także lokalizacji. Sama opieka nad dzieckiem kosztuje średnio 15 złotych za godzinę, cena ta wzrasta wraz z ilością dzieci, którymi mamy się opiekować – jeśli jest ich dwójka lub trójka, zapłacimy średnio 20 złotych za godzinę opieki.
Biorąc pod uwagę długoterminową opiekę nad dzieckiem, musimy liczyć się z kwotą od 900 do nawet 2000 złotych za miesiąc, miesięczna opieka nad kilkoma dziećmi jednocześnie to koszt od 1000 do 2400 złotych miesięcznie. W czasach, gdy sześcioletnie dzieci mogą być już posłane do szkoły, a rodzice boją się zaryzykować, decydują się na roczne przygotowanie dziecka do życia i systemu szkolnego, wynajmując tak zwaną guwernantkę, czyli nauczycielkę-opiekunkę. Miesięczny koszt takiej opieki wynosi od 2000 do 8000 złotych.