Radzenie sobie z trudnymi emocjami często jest wyzwaniem nawet dla osoby dorosłej. Tym bardziej dla dziecka gwałtowne emocje – niezależnie od źródła – mogą okazać się sprawą tak wielkiej wagi, że mały człowiek nie umie sam sobie z nimi poradzić. W jaki sposób wspomagać w radzeniu sobie z emocjami dzieci? Na co zwrócić uwagę?

  1. Emocje dziecka – czym różnią się od emocji dorosłych?
  2. Dziecko nie radzi sobie z emocjami – jak mu pomóc?
  3. Dlaczego reagowanie na trudne emocje jest tak ważne?

Emocje dziecka – czym różnią się od emocji dorosłych?

Każdy człowiek codziennie odczuwa nieskończenie wiele emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i nie całkiem. W przypadku osób dorosłych zwykle nie mamy problemu z tym, aby je opanować. Dzieci jednak patrzą na świat inaczej: wszystko jest dla nich większe, bardziej intensywne, jak i podświadomie zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują kogoś, kto się nimi zaopiekuje. Z tego powodu emocje małego człowieka są dużo bardziej intensywne, niezależnie od ich rodzaju. W przypadku, gdy jego emocje są negatywne, nasza pociecha może nie radzić sobie z ich okazywaniem i przeżywaniem. Co w takiej sytuacji zrobić?

Dziecko nie radzi sobie z emocjami – jak mu pomóc?

Jeżeli nasze dziecko nie radzi sobie z emocjami, może okazywać to na wiele różnych sposobów: płakać, zachowywać się w sposób niegrzeczny, a także całkowicie odcinać od świata zewnętrznego. Podstawowym działaniem, o jakie powinniśmy zadbać, jest zadbanie o poczucie bezpieczeństwa naszej pociechy – bycie przy niej, wspieranie i tak dalej. Jeżeli to nie pomaga, warto sięgnąć po literaturę dla rodziców opisującą podobną problematykę lub też wybranie się z dzieckiem do psychologa dziecięcego, który pomoże nam lepiej je zrozumieć i pracować nad prawidłowym okazywaniem emocji. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://natuli.pl/pl/n/Jesper-Juul-najwazniejsze-ksiazki-zaklinacza-rodzin/58.

Dlaczego reagowanie na trudne emocje jest tak ważne?

W dorosłym życiu często musimy radzić sobie samodzielnie z różnymi trudnościami. Dlatego właśnie nasze własne emocje oraz ich przeżywanie nie powinno stanowić dla nas żadnej tajemnicy – w ten sposób będziemy odporniejsi na stres i mniej rzeczy dookoła będzie nas denerwować. Dlatego właśnie powinniśmy pomóc dziecku radzić sobie z odczuciami już od najmłodszych lat, ponieważ przygotuje je to lepiej do życia dorosłego. Warto przy tym zaznaczyć, że takie działanie powinno obejmować zarówno emocje pozytywne, jak i negatywne. Pamiętajmy przy tym, że każde dziecko jest inne i może wymagać od nas innego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here