Gdy maluszek przychodzi na świat, jego skóra jest delikatna, wrażliwa i wyjątkowo skłonna do podrażnień. Dlatego higiena noworodka i niemowlaka to wyzwanie dla rodziców, którzy zwłaszcza przy pierwszym dziecku mogą odczuwać lęk przed brakiem wiedzy na temat pielęgnacji. Poniższy artykuł przybliży istotne kwestie na temat bezpiecznej higieny maluszka, ważnych informacji dotyczących kąpieli, przewijania dziecka i kosmetyków, które okażą się przydatne w pierwszych chwilach po narodzinach.

Higiena noworodka i niemowlaka:

 • Dowiedz się przydatnych szczegółów na temat kąpieli noworodka
 • Poznaj sposoby, jak dbać o pupę noworodka – czyli, przewijanie dziecka;
 • Odkryj przydatne kosmetyki do pielęgnacji noworodka i niemowlaka oraz sposoby, jak zadbać o skórę maluszka

Kąpiel noworodka – co warto wiedzieć?

Pierwsza kąpiel maluszka to spore przeżycie dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza gdy to ich pierwsza pociecha. Wiele niemowlaków chętnie moczy się w ciepłej wodzie, więc i dla niego ten rytuał powinien być przyjemnością. Niezbędna do kąpieli małego dziecka okaże się wanienka. Dopiero dziecko, które samodzielnie siada, można kąpać w dużej wannie, ale zawsze pod czujnym nadzorem dorosłego.

Co istotne, specjaliści nie zalecają, by najmłodsze dzieci kąpać każdego dnia. Codzienne kąpiele mogą powodować nadmierne wysuszanie się skóry, a przez to i większą skłonność do podrażnień. Niemowlęta wystarczy kąpać 2 razy w tygodniu. Dopiero starszaka, który brudzi się przy próbach samodzielnego jedzenia i harcach w piaskownicy, należy kąpać częściej. Wszystko jednak w granicach rozsądku i według potrzeb.

Po umyciu pamiętaj o delikatnym osuszeniu ciała niemowlaka. Jeśli dziecko ma suchą skórę, to może nie wystarczyć zastosowanie emolientu do kąpieli i niezbędny okaże się balsam do ciała jako element pielęgnacji po kąpieli. W ten sposób skóra dziecka pozostanie nawilżona i gładka, a także ochroniona przed ewentualnymi podrażnieniami.

Jak dbać o pupę noworodka?

Nie bez powodu powiedzenie głosi „gładka jak pupa niemowlaka”. Ta część ciała maluszka wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji w odpowiedni sposób. Codzienną rutyną przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia maluszka jest konieczność zmieniania mu pieluszki. Jak powinno wyglądać przewijanie dziecka, by odbyło się szybko, sprawinie i wygodnie dla rodzica i maluszka? Pomocny okaże się wygodny przewijak. Choć maluszkowi nie zrobi to różnicy, to przewijanie z wykorzystaniem przewijaka będzie komfortowe dla rodzica.

Co jeszcze przyda się do pielęgnacji pupy malucha?

 • Ważnym rytuałem jest oczyszczanie pupy dziecka. Do tego nieodzowne okażą się wielorazowe myjki lub waciki, zamiast standardowo używanych chusteczek nawilżanych. To postawa proekologiczna – wielorazowe myjki można oczyścić i użyć po raz kolejny, oszczędzając tym samym pieniądze i środowisko. Delikatne przemywanie skóry ciepłą wodą jest też bezpieczniejsze dla wrażliwej skóry dziecka.
 • Do oczyszczania okolic pieluszkowych przyda się emulsja o naturalnym składzie, która nie podrażni naskórka. Nie tylko oczyści skórę, ale i zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia.
 • Pieluchy ekologiczne – kolejny krok w stronę świadomego rodzicielstwa. Popularne pieluszki wykonane z plastiku odparzają skórę i szkodzą środowisku. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wybór pieluch wielorazowych, ale ich użytkowanie może okazać się czasochłonne. Złotym środkiem wydają się więc pieluchy ekologiczne wykonane z naturalnych tkanin i biodegradowalne, a także bezpieczne dla dziecięcej skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka i niemowlaka – jak dbać o skórę dziecka?

Kąpiel to nie wszystko, niezbędnym elementem codziennych rytuałów jest także pielęgnacja skóry.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kosmetyki do pielęgnacji noworodka i niemowlaka powinny być:

 • atestowane – wymagany jest np. certyfikat Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) czy też niezależnych organizacji konsumenckich takich jak np. AllergyCertyfied. Ich obecność potwierdza szczegółowe testy i bezpieczeństwo dla delikatnej skóry maluszka,
 • odpowiednie dla wieku dziecka – jeśli chcesz użyć kosmetyku do pielęgnacji noworodka, warto sprawdzić, czy produkt może być stosowany od pierwszego dnia życia,
 • hipoalergiczne – wybierając produkty tego typu, zmniejszasz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień.

Jakie preparaty powinny się zatem znaleźć w pielęgnacyjnej wyprawce maluszka?

Oto lista przydatnych kosmetyków oraz akcesoriów:

 • balsam lub oliwka nawilżająca,
 • maść na odparzenia,
 • sól fizjologiczna,
 • szampon do włosów,
 • jałowe gaziki,
 • płyn do kąpieli,
 • wielorazowa myjka,
 • krem do buzi maluszka,
 • krem ochronny pod pieluszkę,
 • płatki kosmetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here