Odkrycie wszy (czy raczej gnid, czyli jaj tych pasożytów) na głowie dziecka w wielu rodzinach powoduje prawdziwy popłoch. Warto natomiast wiedzieć, że nie jest to choroba stygmatyzująca. Wszawicą można się zarazić zupełnie przypadkowo, np. podczas zabawy w przedszkolu, na co nie ma wpływu ani poziom higieny, ani status materialny rodziny. Zastanawiasz się, jak pozbyć się wszy? Uspokajamy: to nic trudnego, a leczenie nie musi być czasochłonne, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Sięgnij po specjalistyczny preparat leczniczy

Dawniej leczenie wszawicy mogło być koszmarem. Zdarzało się nawet, że podstawowym zaleceniem lekarza było obcięcie włosów na krótko. Dziś na szczęście wygląda to zupełnie inaczej. Wszystko dzięki powszechnej dostępności specjalistycznych środków, które rozwiązują problem wszawicy praktycznie od ręki.

Takie preparaty działają kontaktowo, tworząc nieprzyjazne środowisko dla wszy głowowej i uniemożliwiając jej rozród. W przypadku dobrych środków wystarczy jednokrotna aplikacja, aby pozbyć się wszawicy, dodatkowo tylko wyczesując gnidy i martwe osobniki.

Rada:

Warto sięgać po preparaty, które nie zawierają środków owadobójczych i posiadają Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, co potwierdza bezpieczeństwo ich stosowania.

Powiadom placówkę dziecka

Wszawica nie jest powodem do wstydu. Ukrywanie faktu, że dziecko „złapało” wszy jest natomiast nieodpowiedzialne, ponieważ naraża na podobny problem inne rodziny. Dlatego od razu po wykryciu wszawicy u dziecka, należy poinformować o tym dyrekcję żłobka, przedszkola czy szkoły.

Ta informacja zostanie anonimowo przekazana pozostałym rodzicom w formie ostrzeżenia przed wszawicą i uczulenia na kontrolowanie głów dzieci.

Kontrola u wszystkich domowników

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że pojawienie się wszawicy u dziecka może mieć nieprzyjemne konsekwencje także dla nich oraz dla rodzeństwa. Wystarczy, że pasożyty przeniosą się np. na tapicerowaną kanapę, aby zapoczątkować „łańcuch zarażenia”.

Stąd bardzo ważne jest, aby w przypadku wykrycia wszawicy u dziecka, codziennie kontrolować także głowy pozostałych domowników. Można również sięgnąć po preparat odstraszający wszy, co powinno zapobiec dalszym zarażeniom.

Pamiętajmy przy tym, że wszawica początkowo nie daje żadnych swoistych objawów – charakterystyczne swędzenie występuje dopiero po około 10-14 dniach od zarażenia. Wcześniej można natomiast dostrzec charakterystyczne, żółto-szarawe kuleczki przyczepione u nasady włosów, czyli gnidy – jaja wszy.

Wielkie sprzątanie

Czy wiesz, że wesz głowowa może przeżyć poza żywicielem nawet 2 doby To dlatego już w trakcie leczenia należy przeprowadzić gruntowne porządki w całym domu, ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia, z którego mogło korzystać dziecko. Czyścimy, pierzemy i odkurzamy między innymi:

  • tapicerowane meble,
  • zabawki,
  • pluszaki,
  • materac do spania,
  • pościel,
  • ubrania.

Wszystkie produkty tekstylne najlepiej będzie wyprać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Można również zastosować specjalny dodatek do prania, który neutralizuje wszy. Na koniec dokładnie odkurzamy mieszkanie, myjemy podłogi i meble oraz wietrzymy pomieszczenia.

Profilaktyka

Zakończenie leczenia wszawicy wcale nie daje gwarancji, że problem nie wróci, dlatego dobrym pomysłem będzie wdrożenie kilku ważnych zasad profilaktyki wszawicy. Najważniejsze jest wpojenie dziecku dobrych praktyk higienicznych, czyli unikania bezpośredniego kontaktu głowa do głowy z koleżankami i kolegami, w miarę możliwości niedotykania głową do dywanu/wykładziny w przedszkolu, niepożyczania spinek, czapek, opasek, szalików oraz częste mycie rąk. Rodzice powinni również zadbać o codziennie robienie dziecku krótkiej fryzury, co minimalizuje ryzyko przenoszenia się pasożytów.

Dodatkowo w sezonie wszawicy (od jesieni do wiosny) oraz podczas rodzinnych wyjazdów na urlop, warto stosować specjalistyczny preparat odstraszający wszy, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here