Alimenty dla byłej żony lub byłego męża reguluje art. 60 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zgodnie z nim o alimenty można starać się zarówno w postępowaniu rozwodowym, jak i już po orzeczeniu rozwodu, zakładając odrębne postępowanie. Komu należą się alimenty od byłego małżonka i jakie są przesłanki, aby otrzymać tego rodzaju świadczenie? Szczegóły poznasz, czytając poniższy tekst.

Kto może żądać alimentów od byłego małżonka?

Jak potwierdza kancelaria adwokacka w Częstochowie, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw rozwodowych oraz alimentacyjnych już po rozwodzie, alimenty może otrzymać była żona lub były mąż od byłego małżonka, ale tylko wtedy, kiedy te osoby nie zostały uznane za winne rozpadu małżeństwa.

Alimenty może zaś płacić były małżonek niewinny rozpadu pożycia, współwinny albo całkowicie winny rozwodu.

O alimenty może wnieść była żona lub były mąż, jeśli w wyniku rozwodu nie jest on w stanie samodzielnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb życiowych. W praktyce oznacza to, że świadczenie alimentacyjne może otrzymać osoba, której sytuacja finansowa po rozwodzie uległa znaczącemu pogorszeniu.

Jak uzyskać alimenty od byłego męża?

Chcesz wiedzieć, jak otrzymać alimenty od byłego małżonka? Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „adwokat rozwody Częstochowa” i uzyskaj profesjonalną pomoc prawną. Adwokat zapewne powie Ci, że aby uzyskać alimenty, musisz udowodnić niedostatek, jaki jest negatywnym wynikiem wzięcia rozwodu.

Jak wysokie są alimenty od byłego męża?

Nie ma odgórnie ustalonej wysokości alimentów, jakie można otrzymywać miesięcznie od byłego męża. Wiele zależy od potrzeb byłej żony, która ubiega się o takie świadczenie. Znaczenie mogą mieć również zarobki, jakie generuje były mąż.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl – dowiedz się więcej na temat rozwodów i pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego: https://www.kancelariakowalski.pl/prawo-rodzinne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here