Do głównych obowiązków pedagoga szkolnego należy współpraca z wychowawcami klas, aby rozpoznać indywidualne potrzeby uczniów, dzięki temu można również dokładnie przeanalizować przyczyny wszelkich niepowodzeń szkolnych, a także trudności wychowawczych.
Możemy tu wymienić takie obowiązki, jak:
- obserwacja zachowania pojedynczych uczniów oraz całej klasy,
- rozmowy indywidualne,
- uczestnictwo w godzinach wychowawczych oraz innych spotkaniach z klasą,
- analiza wyników nauczania i ocen zachowania,
- rozmowy z rodzicami,
- wywiady środowiskowe,
- udział w zebraniach z rodzicami oraz radach pedagogicznych,
- porady wychowawcze,
- prowadzenie i organizowanie prelekcji oraz dyskusji na ważne tematy.
Osoba na stanowisku pedagoga szkolnego pracuje zazwyczaj w szkołach lub poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Musi mieć ona zapewnione odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy, które umożliwi realizację programu dydaktyczno-wychowawczego. Zazwyczaj jest to osobny pokój, w którym spokojnie może przeprowadzać rozmowy indywidualne lub grupowe.
Pedagog szkolny może również pracować w terenie, wiąże się to z przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego, niekiedy zdarzają się również przypadki współpracy z policją, jeśli dojdzie do popełnienia wykroczeń lub przestępstw przez uczniów.
Pedagog szkolny zatrudniany jest przez dyrektora szkoły lub właściciela poradni, zawód ten jest niezwykle ważny i odpowiedzialny. Osoba pracująca na tym stanowisku ma kontakt z wieloma ludźmi nie tylko w wieku szkolnym, ale również z dorosłymi. Nie jest to łatwa praca, ponieważ nie każdy ma odpowiedni stosunek do osoby, pełniącej taką funkcję. Wielu uczniów buntuje się, a rodzice traktują pedagogów jako przemądrzałych ludzi, którzy chcą ich uczyć, w jaki sposób wychowywać dziecko.
Ile zarabia pedagog szkolny w Polsce?
Zarobki pedagoga szkolnego można porównać do zarobków nauczyciela, choć są zależne od stażu pracy, doświadczenia, kwalifikacji, które posiadamy, a także stopnia awansu zawodowego. Jeśli mamy ukończone studia z tytułem magistra i posiadamy odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, nasze wynagrodzenie będzie wynosiło z początku około 1800 złotych brutto.
Pracując na kontrakcie, zarobki wynoszą około 1900 złotych, jeśli jesteśmy zatrudnieni jako pedagog szkolny mianowany, zarobimy średnio 2100 złotych brutto, natomiast pedagog dyplomowany może liczyć na wynagrodzenie około 2500 złotych brutto.
Jak zostać pedagogiem szkolnym?
Pedagogiem szkolnym może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Wszelkie zasady znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Ważne jest, aby pedagog szkolny chciał stale dokształcać się w tematyce, która go interesuje. Istotne jest również ciągłe rozwijanie umiejętności, na przykład w zakresie poradnictwa zawodowego. Zawód pedagoga możemy zdobyć bez względu na wiek, czy płeć, choć większość pedagogów szkolnych stanowią kobiety. Studia możemy podjąć w każdym wieku.
Zazwyczaj pedagodzy szkolni zatrudnieni są w instytucjach budżetowych, takich jak szkoły oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne, istnieje również opcja zatrudnienia się w prywatnych instytucjach, czyli szkoły i przedszkola prywatne, a także gabinety pedagogiczne.
Jeśli chcemy starać się o posadę pedagoga szkolnego, musimy posiadać określone cechy, które pomogą nam na co dzień w tej niełatwej pracy. Przede wszystkim liczy się spostrzegawczość – głównym zadaniem pedagoga jest obserwacja zachowania dziecka, musimy więc zwracać uwagę na każdy szczegół i potrafić umiejętnie je odczytać.
Dodatkowo pedagog szkolny powinien w łatwy sposób nawiązywać kontakty z ludźmi, nie może więc być nastawiony do nich wrogo i bać się rozmawiać. Pedagog powinien traktować uczniów jako partnerów i być przyjaźnie nastawiony na te relacje.
Aby skutecznie rozwiązywać wszelkie problemy, pedagog powinien mieć jasny sposób formułowania myśli, a także być cierpliwym –niektórzy uczniowie mogą być dosyć problematyczni i nie od początku będą nastawieni pozytywnie na czyjąś pomoc. Niekiedy dotarcie do pewnych osób może zając także sporo czasu, nie możemy więc poddawać się.
Dodatkowo pedagog musi umieć panować nad własnymi emocjami. Zdarzają się sytuacje, w których możemy być obrażani, brani na litość, czy manipulowani. Ważne jest, aby zachować zimną krew, opanować emocje i nie dać po sobie poznać, że ktoś nami zawładnął. Musimy być przykładem dla innych i pokazać, że wzbudzanie emocji nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie.
Ponadto pedagog szkolny powinien odznaczać się doskonałym wzrokiem i słuchem, w tym zawodzie nie mogą pracować osoby, które mają jakiekolwiek wady wymowy.
Pedagog szkolny – własna firma
Praca pedagoga szkolnego nie należy do najłatwiejszych, czasem musimy bardzo natrudzić się, aby osiągnąć sukces, niekiedy zdarzają się też niezwykle trudne sytuacje, które nie sposób rozwiązać. Taka praca powinna wiązać się adekwatnymi zarobkami, jednak rzeczywistość jest nieco inna.
Pracując jako pedagog szkolny, nie możemy liczyć na wysokie wynagrodzenie, a wysokość zarobków możemy porównać z pensją nauczyciela. Dodatkowo wiele osób pracujących w publicznych placówkach, jest lekceważona przez kadrę pedagogiczną oraz uczniów, co stwarza niezwykle trudne warunki do pracy.
Dlatego też wielu pedagogów decyduje się na otwarcie własnego gabinetu, co daje o wiele większą satysfakcję, niż praca w publicznej placówce. Aby to uczynić, dana osoba musi posiadać odpowiednie wykształcenie, a także założyć działalność gospodarczą.
Z prowadzeniem takiego gabinetu wiążą się oczywiście dodatkowe, niemałe koszty – przede wszystkim musimy wynająć odpowiedni lokal, który będzie spełniał wszelkie wymagania i pełnił funkcję naszego gabinetu.
Wyposażenie powinno być przystosowane do pracy zarówno grupowej, jak i indywidualnej, najlepiej sprawdzają się więc szkolne ławki oraz krzesła. Niezbędne są również liczne pomoce naukowe, bez których ciężko byłoby przeprowadzić skuteczne i kreatywne zajęcia.
Pedagodzy nie posiadają uprawnień, które dotyczą na przykład przeprowadzania testów na inteligencję, w związku z tym wielu z nich decyduje się na nawiązanie stałej współpracy z psychologami, którzy prowadzą własne gabinety. Można również skontaktować się w tej sprawie z konsultantem pracującym na zlecenie.
Usługi pedagoga są różnorodne, a ich cena zależna jest przede wszystkim od lokalizacji, w jakiej działa gabinet. Znacznie mniej zapłacimy za usługi w mniejszych miejscowościach niż w dużych miastach. Tutaj jednak w grę wchodzi jeszcze spora konkurencja – istnieje wiele gabinetów prywatnych, w których pedagodzy świadczą swoje usługi i skutecznie się reklamują.
Musimy więc stworzyć takie miejsce, które będzie przyciągało nie tylko fachową pomocą, ale również atrakcyjnymi cenami. W dużych miastach łatwiej jest też o nowych klientów, a więcej osób oznacza znacznie wyższe zarobki.
Podstawowa konsultacja pedagogiczna to koszt średnio 75 złotych za godzinę, za diagnozę logopedyczną zapłacimy od 80 do 125 złotych. Wczesna interwencja dla dzieci do 2 roku życia to koszt 80 złotych za godzinę. Różnego rodzaju terapie indywidualne kosztują średnio 60 złotych za godzinę, a grupowe – 100 złotych. Opinia pedagogiczna to koszt około 80 złotych.