Revolut — sprawdź, czym jest nowy bank i dlaczego zmienia tradycyjną bankowość!

0
268099

Revolut to firma finansowa, która działa na rynku globalnym już od kilku lat i niedawno stała się bankiem. Zasłynęła ona z bezkosztowego przewalutowania po kursie międzybankowym, a nie kantorowym oraz możliwości płatności jedną kartą na całym świecie w wielu walutach. Obecnie dostarcza ona kompleksowe usługi bankowe, dzięki którym możemy porzucić komercyjne banki nastawione jedynie na zysk i zachęcanie nas do wzięcia kolejnego kredytu. Revolut jest gorąco przyjmowany przez użytkowników, a samo działanie firmy zasługuje na uwagę. Czym zatem jest Revolut? Jak działa i co ma do zaoferowania? Czy może być pełnoprawną alternatywą dla typowych banków dla nas na co dzień? Odpowiedzi oraz opis Revolut-a prezentujemy poniżej.

Revolut — czym jest?

Revolut jest Brytyjską firmą z siedzibą w Londynie która działa w branży FinTech. Marka ta została założona w 2015 roku, a w 2018 roku uzyskała europejską licencję na prowadzenie działalności finansowej, dzięki czemu stała się normalnym bankiem. Nie jest to jednak do końca najszczęśliwsze określenie, gdyż firma ma aspiracje, aby oferować nowoczesny styl bankowości “2. 0” i oferować dużo więcej od tradycyjnych banków na rynku — co do tej pory udaje się jej w 100%. Revolut, jako że jest od 2018 roku bankiem, posiada gwarancje funduszu do 100 000 euro, dzięki czemu nasze środki do takiej sumy są w pełni bezpieczne nawet na wypadek upadku firmy. Revolut działa w kilkunastu krajach i zatrudnia ok. kilkuset pracowników, z czego ok. 200 pracowników jest zatrudnionych w Polsce. Revolut cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju.

Głównym złożeniem Revolut-a jest oferowanie bankowości cyfrowej na całym świecie oraz zapewnienie swoim klientom funkcjonalnego kona z kartą, którą będą mogli palić w dowolnym miejscu na ziemi. Idea ta jest potwierdzona min. uniwersalną międzynarodową kartą płatniczą umożliwiającą płacenie w wielu walutach oraz wymianie walut po kursie międzybankowym, a nie kantorowym — bez spreadu. Revolut posiada też wiele innych konkurencyjnych usług do tradycyjnych banków lub nawet przebija je w niektórych względach. Revolut jest dostępny w postaci aplikacji mobilnej, którą ściąga się na smartfony. Aplikacja jest sercem naszego konta bankowego i to w niej dokonujemy wszystkich transakcji.

Konto bankowe w GBP i PLN

Zakładając konto w Revolut, otrzymamy podstawowe konto w Wielkiej Brytanii, na które będziemy mogli wpłacać funty oraz dodatkowy rachunek lokalny w Polsce w złotówkach. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli doładować konto zwykłym przelewem na ten rachunek, a salo będzie powiększało się bezproblemowo. Pieniądze, które posiadamy na koncie, możemy zdeponować tam na stale, wysyłać przelewami lub wydawać przy pomocy karty płatniczej. Samo użytkowanie Revoluta jest darmowe, choć posiada ono pewne ograniczenia np. w postaci limitu darmowych wypłat z bankomatów do 800 zł miesięcznie. W darmowej wersji otrzymamy jedynie rachunek, kartę i podstawowe funkcjonalności. Możemy też wykupić dodatkowe pakiety w cenie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych miesięcznie, dzięki którym otrzymamy np. ubezpieczenie podróżne za granicą, możliwość zamówienia metalowej karty płatniczej, większe limity darmowych wypłat z bankomatów, ekspresowe przelewy czy darmowe wstępy do poczekalni VIP na lotnisku. Na koncie możemy też przechowywać najpopularniejsze waluty po wymieniu ich w kantorze Revoluta.

Kantor i kurs międzybankowy

Tym, czym Revolut przebija wszystkie banki na rynku, jest kantor i wymiana walut. Odbywa się ona po kursie międzybankowym, czyli bez spreadu. Dzięki temu wymieniamy walutę po średnim — najkorzystniejszym kursie gdzie nie ma ceny kupna i sprzedaży. Jeśli wymienimy w takiej sytuacji 1 euro na 4 złote, po chwili będziemy mogli z powrotem owe 4 zł wymienić na 1 uro — bez jakiejkolwiek straty. Kurs taki jest aktualizowany “na żywo” i jest jednym z największych plusów Revoluta. Jest to niespotykana praktyka, gdyż każdy bank oferuje kursy kantorowe oraz bardzo wysoki spread czy dodatkowe prowizje.

Karta płatnicza Revolut

Korzystając z Revoluta mamy również do dyspozycji karty płatnicze, dzięki którym będziemy mogli wydawać pieniądze z naszego konta bankowego. W darmowej wersji jest to fioletowo pomarańczowa karta w markowych barwach. Posiada ona pasek magnetyczny, chip zbliżeniowy oraz wypukły druk. Możemy przy jej pomocy płacić na całym świecie w dowolnej lokalnej walucie. Jeśli posiadamy wykupiony płatny abonament, możemy otrzymać kartę srebrną, złotą lub różową a w najdroższej wersji abonamentu kartę metalową, która po raz kolejny jest nowością na rynku. Jeśli będziemy przebywali za granicą i chcieli zapłacić np. rachunek w euro, wystarczy to uczynić, a bank automatycznie pobierze walutę z naszego konta, a jeśli nie będziemy jej posiadali, Revolut automatycznie zamieni walutę w swoim kantorze. Kartę płatniczą możemy również prosto zablokować i odblokować w aplikacji lub aktywować zabezpieczenie, które będzie umożliwiało płatność kartą tylko wtedy, gdy w jej pobliżu znajduje się nasz telefon. Zabezpieczenie takie to kolejny dowód na to, że Revolut to bankowość przyszłości.

Jak się zarejestrować i utworzyć konto?

Rejestracja w Revolucie jest bardzo prosta i łatwa. Wystarczy na stronie Revoluta podać numer telefonu, ściągnąć aplikacje i wpisać do niej wszystkie nasze dane. Po utworzeniu konta, które trwa kilkanaście minut, musimy jeszcze zweryfikować swoją tożsamość, gdyż Revolut jest bankiem i jest to wymóg nadzoru finansowego. Weryfikacje wykonuje się poprzez zrobienie zdjęcia dowodu tożsamości oraz selfie, aby potwierdzić czy rzeczywiście to my zakładamy konto. Po pełnej aktywacji konta w Revolut możemy zamówić kartę do konta, która przyjdzie do nas pocztą.

Usługi dodatkowe

Revolut posiada bardzo wiele dodatkowych usług oprócz typowego konta bankowego. Po raz kolejny wyróżnia się na tym polu od tradycyjnych banków i je przebija. Pierwsza z nich są ubezpieczenie podróżne, które możemy komfortowo wykupić i nie martwić się o wakacyjne wyjazdy czy krótkie wycieczki. Revolut umożliwia również zakup kryptowalut i ich sprzedaż. Revolut oferuje swoim klientom indywidualne zniżki czy promocje, które rzeczywiście są przydatne. Jest to miły gest dbania o klienta i traktowania go personalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here