Żłobki bliskościowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród mieszkańców dużych oraz prężnie rozwijających się miast. Nie każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym one właściwie są. Jeżeli nie mamy pojęcia czym są wspomniane już wioski dziecięce, dobrze byłoby się czegoś na ich temat dowiedzieć. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy warto posłać swoją pociechę do takiego żłobka, czy też lepszym rozwiązaniem będzie żłobek tradycyjny.

Brak systemu kar oraz nagród

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza pociecha uczęszczała do żłobka, w którym nie ma systemu kar oraz nagród, żłobki bliskościowe mogą przyjść nam z pomocą. W wioskach dziecięcych dzieci nie są ani nagradzane, ani też karane. Dzięki temu, nie należy obawiać się tego, że system kar oraz nagród wywrze pozytywny wpływ na ich samopoczucie i dalszy rozwój. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że zarówno z karami, jak i z nagrodami mogą wiązać się negatywne skutki. U niektórych dzieci może pojawić się duch tak zwanej niezdrowej rywalizacji. Wówczas będą one chciały robić wszystko, aby być jak najlepsze. Może im się nawet zacząć wydawać, że ich poczucie wartości uzależnione jest od stopnia ich osiągnięć.

Nacisk na indywidualny rozwój każdego dziecka

Każdy, komu zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało się w harmonijny sposób, powinien zwrócić swoją uwagę na wioski dziecięce. W żłobkach bliskościowych kładziony jest nacisk na indywidualny rozwój każdego dziecka. Dzięki temu, będziemy mogli mieć pewność co do tego, że nasza pociecha będzie rozwijała swój potencjał. Żłobek bliskościowy zapewni jej przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Dziecko będzie miało kontakt ze swoimi rówieśnikami oraz opiekunami.

Każdy z opiekunów będzie otaczał je troską oraz wsparciem. W każdej chwili, rodzic będzie mógł porozmawiać z opiekunem na temat ewentualnych problemów pociechy. Jeżeli takowe się pojawią, wspólnie będzie można zastanowić się nad tym, w jaki sposób można je rozwiązać. Zdecydowana większość trudności, z którymi boryka się dziecko może być bowiem rozwiązana we współpracy rodziców z opiekunami.

Za co jeszcze warto docenić żłobki dziecięce?

Żłobki bliskościowe warto docenić także ze względu na to, że zazwyczaj grupy dziecięce nie są zbyt liczne. Możemy więc liczyć na to, że nasze dziecko będzie otoczone odpowiednią troską. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszty związane z pobytem dziecka w żłobku dziecięcym mogą być dosyć wysokie. Należałoby więc pamiętać o przejrzeniu kilku, a może i kilkunastu różnych ofert. Dzięki temu, z dużym prawdopodobieństwem uda nam się znaleźć tę atrakcyjną pod względem cenowym oraz jakościowym.

Wioski dziecięce bardzo często ulokowane są w pobliżu terenów zielonych. Dzięki temu, nasza pociecha już od najmłodszych lat będzie mogła mieć kontakt z naturą. Jak zaś powszechnie wiadomo, kontakt z zielenią uspokaja i poprawia samopoczucie. Wioski dziecięce to naprawdę świetne rozwiązanie dla nadpobudliwych pociech, które mają problem z rozproszeniem uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here