Powszechnie uważa się, że w prawie każdej sytuacji i przy każdej pogodzie, dziecko powinno mieć na głowie czapkę. Starsze pokolenie uzasadnia to możliwością przewiania, złapania wirusa czy przeziębienia się. Jak jest w rzeczywistości? Czy dziecko zawsze powinno mieć na sobie czapkę? Zastanawiasz się – jaka czapka dla dziecka? Oto nasze porady.

Powszechnie uważa się, że w prawie każdej sytuacji i przy każdej pogodzie, dziecko powinno mieć na głowie czapkę. Starsze pokolenie uzasadnia to możliwością przewiania, złapania wirusa czy przeziębienia się. Jak jest w rzeczywistości? Czy dziecko zawsze powinno mieć na sobie czapkę? Zastanawiasz się – jaka czapka dla dziecka? Oto nasze porady.  

Jak kiedyś mawiały babcie, dziecko powinno nosić czapkę, niezależnie od pory roku – to właśnie przez nią ucieka najwięcej ciepła. Mówiło się także, że uszy dziecka powinny być zakryte, bo nawieje do nich wiatr. Przeciwnicy nadmiernego noszenia czapek uważają zaś, że przegrzewanie dziecka to typowo polska specjalność.  

Czy musimy zakładać dziecku czapkę? 

Jak ubrać dziecko na spacer? Najważniejszym punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Podczas chłodniejszych dni, dziecko umieszczone w wózku powinno być ubrane w jedną warstwę więcej. Dotyczy to głównie niemowląt, bo to właśnie u nich łatwo o zaburzenia termoregulacji. Jeśli zaś chodzi o bardziej ruchliwe dzieci – powinny mieć one na sobie jedną warstwę mniej niż my, pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że cały czas będą w ruchu.  

Warto pamiętać, że czapka służy ochronie – nie jest ozdobą. Zakładanie jej profilaktycznie każdego dnia nie jest ochroną. Czapkę powinniśmy zakładać dziecku, gdy wy – jako osoby dorosłe także macie ochotę ją założyć, np. wówczas, gdy jest wam chłodno w głowę. Głowę dziecka należy także chronić, gdy jest ono narażone na działanie promieni słonecznych – wiec, gdy dziecko przebywa na zewnątrz podczas wysokich temperatur i słonecznych dni.  

Czapki dla dzieci są konieczne w czasie słonecznych dni. Ważne, aby pamiętać o ich zakładaniu głównie w godzinach między 11 a 14, kiedy to słońce znajduje się najwyżej. Wówczas zadaniem czapki jest ochrona głowy dziecka przed przegrzaniem. Istnieje jednak grupa rodziców, która ma w zwyczaju zakładać dzieciom czapki zawsze – bez względu na pogodę. To działanie jest jednak nieuzasadnione i nie znajduje żadnego prozdrowotnego zastosowania.  

Czapka dla niemowlaka – kiedy zakładać?

Dziecko bez czapki wprowadza w zakłopotanie babcie czy innych starszych członków rodziny? Masz dosyć pytań, dlaczego Twoje dziecko nie ma czapeczki? Warto wówczas spokojnie wytłumaczyć, że noszenie czapki nie musi być przymusem, szczególnie, gdy głowa dziecka jest chroniona np. w wózku i gondoli, a przegrzanie może być bardziej niebezpieczne niż wychłodzenie, choć oczywiście są to sytuacje skrajne, do których nie należy dopuszczać. 

Jak mawiają specjaliści, nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Przegrzanie dziecka jest o wiele bardziej szkodliwe niż gdyby miało ono zmarznąć. Jak słusznie się uważa, ciepło tracimy przez głowę, jednak nie w takim stopniu, jak uważało się do tej pory. Czapka to niezbędny element stroju dziecka w czasie mrozów. O wiele więcej ciepła tracimy jednak wtedy, gdy jesteśmy ubrani nieadekwatnie do pogody. Czapka nie musi być więc przymusowym elementem ubioru dziecka. Czasem warto z niej zrezygnować i zdecydować się na ozdoby do włosów dla dzieci.  

Warto pamiętać o tym, aby czapka dla dziecka Jamiks była odpowiednio dopasowana do kształtu głowy i wykonana z przyjemnego i przewiewnego materiału. Zapewnisz wówczas dziecku ochronę, ale także odpowiednią cyrkulację powietrza. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here