Wiele osób decydujących się na budowę domu, rozważa wybór projektu z poddaszem użytkowym. To popularne rozwiązanie ma dużo cech praktycznych, jednak przed podjęciem decyzji warto rozpatrzyć wszystkie jego wady i zalety. Czym powinno charakteryzować się funkcjonalne poddasze? O co trzeba zadbać, by móc w pełni wykorzystać jego walory użytkowe? 

Piętrowe rozterki

Domy parterowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim budowa dodatkowego, pełnego piętra znacząco podnosi koszt całego przedsięwzięcia. Kondygnacja wymaga przecież nie tylko murów, ale też prac wykończeniowych. Kolejne metry instalacji elektrycznej, wodnej i hydraulicznej, parkiety, płytki, a nawet farba, słowem każdy, nawet pozornie niewielki wydatek zaowocuje pokaźną sumą na fakturze końcowej. Nie bez znaczenia jest też kwestia wygody. Perspektywa stałej wspinaczki po schodach nie kojarzy się raczej z definicją komfortu, a dla osób starszych lub schorowanych może stanowić barierę nie do pokonania. Z drugiej jednak strony powierzchnia pod dachem ma sporo zalet godnych wykorzystania.

Wśród zalet cechujących poddasze użytkowe warto na wstępie wymienić tę najtrudniej zauważalną na pierwszy rzut oka. Poddasze to doskonały bufor dbający o komfort termiczny. W okresie letnim chroni on wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem, zimą pomaga zatrzymać cenne ciepło. Dodatkowo poddasze sprzyja szybkiemu wykrywaniu i naprawie ewentualnych nieszczelności dachu, poprawia też wentylację konstrukcji dachowej, a tym samym wydłuża jej okres eksploatacyjny. Poddasze to także przestrzeń. Sprawdzi się więc doskonale w roli schowka na przykład na narty czy też rzadziej używane przyrządy i narzędzia. Znaczenie dodatkowej powierzchni magazynowej doceni każdy, wszak nigdy nie ma jej za dużo.

Co decyduje o funkcjonalności poddasza użytkowego?

Kluczowy wpływ na praktyczne możliwości wykorzystania poddasza mają jego wymiary. Nie chodzi tu o powierzchnię obliczoną na podstawie rzutu płaskiego – ta potrafi być naprawdę imponująca. Istotna jest ilość skosów oraz kąt nachylenia dachu, to on decyduje o tym, jaka część poddasza będzie mogła być realnie użytkowana. Na etapie projektu możemy mieć wpływ na tę wartość i regulować ją poprzez zmianę wysokości ściany kolankowej. Dobór odpowiednich wartości zależy od charakteru projektu i wymagań użytkownika. 

Równie ważne jest rozwiązanie kwestii wejścia na poddasze. Stałe schody są oczywiście wygodne, zajmują jednak sporo miejsca. Ponadto nie zawsze możliwe będzie ich ukrycie lub wkomponowanie w zaplanowaną aranżację wnętrza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą drewniane schody do wyższych kondygnacji. Wybierając odpowiedni model, konieczne będzie zwrócenie uwagi na solidność konstrukcji, łatwość składania i rozkładania, a także kąt decydujący o stromiźnie. Przyda się także wiedza na temat właściwości termoizolacyjnych. Modelowy przykład tego, jak powinny być wykonane schody strychowe, znajdziemy w ofercie firmy 4iQ Group. Tu też warto zwrócić się ze wszelkimi pytaniami dotyczącymi właściwego doboru schodów strychowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here