Sklejanie miniaturowych modeli to wciągające hobby, którym może się zająć każdy niezależnie od wieku. Zanim jednak zakupisz pierwszy zestaw do stworzenia, powinieneś się zaopatrzyć w komplet niezbędnych narzędzi. Dzięki nim łączenie ze sobą poszczególnych elementów będzie nie tylko łatwiejsze, ale także przyjemniejsze. Na jakie akcesoria powinien się zdecydować początkujący modelarz? Podpowiadamy!

Narzędzia do wycinania i obróbki

Na początku warto wspomnieć, że w zależności od typu modelarstwa i stopnia skomplikowania konstrukcji, zestaw niezbędnych akcesoriów może się różnić. Niektóre narzędzia są jednak tak uniwersalne, że sprawdzą się zarówno przy tworzeniu obiektów plastikowych, jak i papierowych. Zaliczają się do nich przybory do cięcia i obróbki elementów przed ich sklejeniem. Jako początkujący modelarz powinieneś się więc zaopatrzyć w:

  • cążki modelarskie,
  • nożyk tapeciarski,
  • nożyczki,
  • pilniki i papier ścierny.

Większość tych przyborów z pewnością znajdziesz w domu i na początku mogą Ci one wystarczyć. Jeżeli jednak zamierzasz kontynuować przygodę ze sklejaniem modeli, warto odwiedzić sklep modelarski. Znajdziesz tam profesjonalne narzędzia przystosowane do wykonywania precyzyjnych prac.

Klej modelarski

W warsztacie początkującego modelarza nie może zabraknąć dobrego kleju. Powinien być dostosowany do konkretnego materiału, aby trwale łączył ze sobą elementy konstrukcji. W tym przypadku najlepiej od razu zdecydować się na zakup specjalistycznego produktu ze sklepu modelarskiego. Uniwersalne kleje używane w warunkach domowych mogą bowiem nie spełnić swojej funkcji. Dla ułatwienia sobie pracy warto zaopatrzyć się w preparat z dozownikiem, który umożliwi precyzyjne łączenie niewielkich elementów.

Farby modelarskie

Zestawy dla początkujących zawierają zazwyczaj już pomalowane części konstrukcji, które wymagają tylko sklejenia. W sklepie modelarskim znajdziesz również takie, które trzeba samodzielnie pokryć odpowiednim kolorem zgodnie z podaną instrukcją. Do tego będą niezbędne farby oraz komplet dobrej jakości pędzli. Akcesoria malarskie powinny zostać dobrane zgodnie z wytycznymi dla danego modelu, gdyż w sprzedaży znajdziesz m.in. farby olejne, akrylowe oraz do użytku w aerografie.

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących jest zakup zestawu do sklejania, który zawiera komplet niezbędnych akcesoriów. Dzięki temu nie będziesz musiał zaopatrywać się w osobne produkty, gdyż wszystko znajdziesz w opakowaniu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem online Revell.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here